Warning: Creating default object from empty value in /home/csknimbx/public_html/plugins/system/advancedmodules/modulehelper.php on line 320
Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla

  • Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Vygotsky'in Bilişsel Gelişim Kuramı

Vygotsky'in Bilişsel Gelişim Kuramı 3 yıl, 9 ay önce #929

Bilişsel gelişimde psikolojik süreçlerden çok çocuğun sosyal çevresinin ve kültürünün önemli etkiye sahip olduğunu savunur. Ona göre tüm öğrenmelerin kaynağı sosyal çevredir. Ayrıca dilinde bilişsel gelişimde etkili olduğunu savunur.

Çocuğun bilişsel gelişiminde yetişkinlerin (özellikle öğretmenlerin) ve diğer çocukların etkisinin çok olduğunu savunur.

- Yakınsal Gelişim Alanı: Çocuğun tek başına yapmakta zorlandığı veya başarılı olamadığı, ancak yetişkin rehberliğinde başarabileceği görevler- davranışlara denir. Örnek: Çocuk yeni kelimeler öğrenirken okumakta zorlanıyorsa ebeveynleri bu kelimeleri okuyarak çocuğun kelimeleri işitmesine yardımcı olabilir.

- İşbirlikli Öğrenme: Birey tek başına öğrenebileceğinden çok daha fazlasını yakın çevresinin desteği ve işbirliği ile öğrenebilir.

- İçsel Konuşma: Üst düzey zihinsel işlevlerin sosyal ilişkilerden kaynaklandığını düşünür. İçsel konuşma benmerkezli konuşma sırasında, çocuğun içine doğru dönmesi ile ortaya çıkar. Böylece içsel konuşma zihinsel süreçlere ve bilinçli anlamaya yardımcı olur. Yani birey kendi kendi ile konuşarak farkındalık yaratır, kendini anlar, durumu değerlendirir ve böylece zihinsel gelişimine katkı yapar.

Öğretmen ve yetişkinlerin görevi, dışsal denetimi giderek azaltarak çocuğun içsel denetimini beslemek ve kendi kendisini düzenlemesini desteklemektir. Yani çocuk kendi kendine bağımsız düşünmeli ve problemleri kendi kendine çözmelidir.

Vygotsky’e göre bilişsel gelişime etkisi olan faktörler şunlardır:

Bilişsel gelişimde kültürün ve sosyal çevrenin etkisi vardır
Çocuk Yetişkin İlişkileri
Çocukların birbiriyle işbirliği
Dil Öğrenme
Öğretmen Faktörü
Nesne, materyal ve olaylarla somut yaşantılar
  • old_boy
  • ÇEVRİMDIŞI
  • Uzman Üye
  • Gönderiler: 214
  • Karma: 0
  • 
  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.30 saniye

Tüm dokümanlar tanıtım amaçlıdır satışı yapılmadığı gibi hiçbir ticari menfaat gözetilmemektedir. 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Değişiklik (Resmi Gazete Kabul Tarihi : 3.3.2004) ile kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durulmasını istemek zorundadır. Durdurulmadığı takdirde savcılığa başvurabilir. Eğer ihlal edilen bir durum söz konusu ise bize ulaşınız.