Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla
İki branşa ait paylaşımlar.

• Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Fotoğraf Çekinmek mi Çekilmek mi?

Fotoğraf Çekinmek mi Çekilmek mi? 2 yıl, 2 ay önce #10086

Geçen bir ortamda bana bu soruyu sordular düşündüm düşündüm "çekinmek" dedim. Sonuç olarak kişi kendisi bir eylem yapıyor olarak aldım. Ama bu konunun bir gramer tartışması olduğunu. TDK sözlükten baktığımızda konumuza ilişkin bir kaç açıklama şu şekilde;

Çekinmek: Bir şey sürünmek. "Sürmeler çekinmiş bir kadın.

Çekilmek: Tartılmak. Parça hâlindeki et kıyma biçimine getirilmek.

Şimdi baktığımızda "çekinmek" sözcüğünde işin kişinin kendisi tarafından yapıldığı anlamı var. Çekilmek de ise karşıdaki kişinin sizin üzerine uyguladığı bir durum söz konusu. Ama fotoğraf işine nasıl baktığımız önemli. O halde kişi kendini çekiyorsa çekiniyor demektir. Başkası çekiyorsa başkası tarafından "çekiliyor" demektir. Ama "Gel fotoğraf çekilelim." cümlesi ne kadar doğru bilemiyorum tabi.

İnternette bulduğum mantıklı açıklamalar şu şekilde:

Söz konusu eylemin adı "fotoğraf çek-"tir. Bu eylem, eylemi gerçekleştiren kişi(özne) açısından ele alındığında "fotoğraf çek-" olarak adlandırılır. Gerçekleştirilen eylemden etkilenen kişi(nesne) açısından ele alındığında ise eylemin ismi "fotoğraf çekin-" olur.

"Fotoğraf çekilmek" şeklindeki kullanım yanlıştır.

Fotoğrafçıya fotoğraf çektirmeye gidiyorum.
Gel yanıma da benim telefonla beraber çekinelim.
Evin fotoğrafını çektireceğim.

Örneklerde açıklandığı üzere 'çekilmek' olayı pek kabul görmüyor. Sonuç olarak başkası yapıyorsa kişi "fotoğrafını çektiriyor"dur. Eğer ki kendisini çekiyorsa "fotoğraf çekiniyor"dur.

Kubilay ORAL
Türkçe Öğretmeni
  • Koral
  • Özel Üye
  • Türkçe Öğretmeni
  • Gönderiler: 1787
  • 
Facebook.Com | Kpss Hazırlık Sayfamızı Beğenin Soru Cevap Furyasına Katılın
Son Düzenleme: 1 yıl, 7 ay önce Düzenleyen Koral.
  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.32 saniye

Tüm dokümanlar tanıtım amaçlıdır satışı yapılmadığı gibi hiçbir ticari menfaat gözetilmemektedir. 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Değişiklik (Resmi Gazete Kabul Tarihi : 3.3.2004) ile kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durulmasını istemek zorundadır. Durdurulmadığı takdirde savcılığa başvurabilir. Eğer ihlal edilen bir durum söz konusu ise bize ulaşınız. E-mail: guncoders@gmail.com

kpss puan hesaplama