Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla

• Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Kpssyi kazanma yolları

Kpssyi kazanma yolları 3 yıl, 2 ay önce #3546

Arkadaşlar,bir soru sorarak başlamak istiyorum. Konuları çalışırken herşeyianladığımız halde neden sınavda yapamıyoruz?? Eminim bir çoklarımızı bu soruyu kendimize sormuşuzdur. işte bu soruya verilen sağlıklı bi cevap yapamamamızın nedenini de ortaya çıkaracaktır,
temel sorunumuz anlamak değil,örneğin kpss konularını ilköğretim düzeyindeki öğrencinin bile anlayacağı konular. yani konuları anlamada,çözmede sıkıntı yaşamıyoruz. siz de taktir edersiniz temel sorunumuz öğrendiğimiz bilgileri kullanamamak ve bunları sınva anında pratiğe dökememek.
işte burada bunun yollarını irdeleyecem.
bizim beynimizin çalışma sistemi ile bilgisyarın ki aşağı yıkarı benzer. beynimizi bi bilgisayar giib düşünebilirsiniz. ve günde belki binlerce bilgiyikaydediyoruz. öyle bir sistem ki( biliç) farkında olmasak da her bilgikendisini ilgilendiren bölümlere kaydediliyor. ve bu çoğu kez bizim bilgimizindışında gerçekleşen birşey. yani istesek de istemesek de bazı bilgilerkaydediliyor. zaten sorunumuz bu değil.
sorunumuz daha çok bu kaydedilen binlerce hatta millyonlarca bilgilerarasında bizim işimize yarayacak bilgileri nasıl geri getireceğiz. Burada size basit bir örnek vermek istiyorum.
tıpkı Google gibi. istediğimiz bilgileri nasıl google den arıyorsak beynimizdekileri de aynı şekilde geri getire biliriz. yalnız bunun için de bizeANAHTAR kelime gerekiyor. onlara ulaşmak içinde bu anahtar kelimelereihtiyacımız var.
bu da demek oluyor ki öğrendiğimiz bilgileri o devasa bilgiler arasında kaybolamması için işaretlemeliyz. bazı anahtar kelimlerle ilişkilendirmeliyiz ki ne zaman bu bilgiye ihtiyacaımızı olursa o anahtar kelimeden ulaşabilelim..(bu anahtar kelimleri oluşturuken mümkün olduğunca uç,komik ve ilgniç şeyler seçmeliyi)
biraz daha somutlaştırmam gerekirse..diyelim ki konumuz. yapılandırıcı eğitim. nedir yapılandırıcı eğitim;kıcaca öğrenci merkezli,sınıfta grupların oluşturulması vs. şimdi Yapılandırıcı kelimesinin Y harfiyel sevimli bi YILANI düşünün. sınıfta oluşturulan gruuplar arasında gidip geldiğini ve çocuklara bilgi rehberliği yaptğını düşünün. ve bu çerçevede yapılandırıcı eğitimmin özelliklerni ilişkilendirin. emin olun hayatta unutmazsınzı....

2.insanın hayatta yaptığı en kolay şey insanın kendisini kandırmasıdır. diyelim önümüzde kpss sınavı var ve kazanmamaız gerekir. bu da ister istemez insanda bi gerilim oluşturur. işte çoğu arkdaşlarımızı bu psikolojik gerilimi(vicdan sızlaması) gidermek için sözde ders çalışırlar. ve genelde de ( bu çok önemli) deneme yapamk daha tatlı geldiği için hemen her gün habir deneme çözerler.( her zaman deneme çözmek daha insana cazip geliyor)
konu çalışmak biraz sıkıcı geldiği için çoğumuz kendimizi kandırma adına( bakın ben ders çalışıyorum) fazla konu anlatımlara ağırlık vermeden soru çözerler. oysa bu çok yalnış bir şey. bir deneme çözdükten sonra ,en azı bi kaç konu anlatımını çalışmalı ki bi daha ki sefer kendisini sınaya bilsin....
3.Üçüncüsü çok çalışmak çok başarı değildir arkdaşlar. iki kere iki dört gibi birşey. gün içinde mutlaka kendimize zaman ayırmalıyız. gün için bir planımız olsun. az da olsa sürekli bir ders çalışma sistemimiz olsun. ve mutlaka ama mutlaka gün içinde dışarı çıkıp yarım saat da olsa bir yürüyüş yapmak lazım....

4. çok kaynaktan çalışmak da çok başarı getirmez. zaten uç aşağı beş yukarı aynı konuyu anlatıyorlar. kendimizi kandırmak için( bakın ben kaç bitirdim,yine kazanamadım) demek için habire (sözde) kaynak bitiriyruz. bir kitap okuyarak anlaşılmaz arkdaşlar.
AYNI KONUDA DÖRT KİTABI BİTİRMEKTENSE,AYNI KONUYU AYNI KİTAPTAN DÖRT DEFA ÇALIŞMAK DAHA KALICI OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ....

- ve belki de en önemlisi. insanın kendisine güvenmesi. bu diğer tüm söylediklerimdan daha önemli. eğer kendinize güveniyrosanız,ve ben kesin kazanacam diye içten bir güven besliyrosanız kendinize emin olun şimdiden kazanmışsınız. kendinize karşı bir kararsızlığınız olmasın. kendinize güvenin.....ve beyninizde ilkin bitirmeye çalışıın. zaten beyninizde tereddütler varsa çalışamlarınızın çoğu kendinizi kandırmaktan öteye gitmez....

6- HER AKŞAM BEŞ DK DA OLSA KAZANDIĞINZI HAYAL EDİN. BU SİZİN MOTİVE OLMANIZI SAĞLAR.. STESİNİZİ AZALTIR. VE SİZİN DAHA DA İSTEYEREK DERS ÇALIŞMANIZI SAĞLAR...
UNUTMAYN BAŞARISIZLIK YAPAMAMAK DEĞİL,YAPAMAYACAĞINI SANMAKTIR (MB)
EVET ARKDAŞLAR AKŞAMA DEVAM EDECEM DEDİM SÖZÜMÜ TUTUYORUM. BURDAYIM
başlamdan bi kaç arkdaşmıızn yazdıkları yorumlara cevap vermek istiyorum. arkadaşlar kesinlikle insankendi şansını da kısmetini de kendisi oluşturur. BİZ DOĞRU ZAMANDA DOĞRU YERDE VE DOĞRU BİR ŞEKİLDE SORUMLULUKLARIMIZI YAPTIKTAN SONRA GERİSİ KENDİLİĞİNDEN GELİR. BU KONUDA BİR ŞÜPHENİZ OLMASIN. hayatta kesinlkle şans diey bir şey yok. SEÇENEKLER vardır ve kaderimizi seçimlerimizi belirler başka bir şey değil.
kendimizi şansın ve kısmetin olasılıklarına bırakrısak ve onlardan bir beklenti içerisine girersek,kimse kusura bakmayın istediğimiz seçeneğin gelmesi yıllar süre biler...
şimdi burada size kuantum fizği hakkında bilgi vermek isterdim. o zaman hayatta şans faktörü diye birşey olmadığını kanıtlardım ama konumuz bu değil(istisnalar hariç.örn. sayısal loto,tam sınava girecekkten kaza olması vs:)bu konuda bir fizik öğretmeni bizi aydınltatırsa sevinirim.
konumuza dönelim....

7- SORU KÖKLERİNE DİKKAT EDİLMESİ VE SORUNUN DOĞRU ÇÖZÜMÜ:
Belki bu söyleyeceğim şey bir çok arkdaşımızabasit gelecek ama bir çok arkdaşımızın da yapamdığı bir gerçek.
arkadaşlar,önreğin paragraflı bir soruyu çözerken,kesinlikle ilkin soruyu okumalısınız ki pragrafta neyi aradığınızı bilesiniz. bir çok arkdaşımızı soruyu bilmeden paragrafı okuyor. soruyu okuduktan sonra bir daha tekrar paragrafı okumak zorunda kalıyor bu da hem zaman kaybı oluyor. hem de dikkat dağınıklığına nedenoluyor. buna dikkat edelim.
bir de soru köküne çok dikkat etmemiz. gerek: son kelime bazen şaşırtıcı olabilir. ÖRN. yukarıdaki paragraftan aşağıdakilerden hangisi ÇIKARALIMAZ. sorusnu çoğumuz hangisi çıkarılabilir şeklinde anlaşılabilir..

8- BAŞARI DA NEYİN BAŞARISI?
Başarı duygusunu yaşamamız için başarılacak birşeyin olması lazım. yani bir hedefin olması gerek. tabi eminim bir çok arkdaşımız içinden geçirmiştir. "iyi de hepimizin hedefi kpss yi kazanmak,al sana hedef" dediğini duyar gibiyim.
ama ben böyle sıradan bir düşünceden bahsetmiyorum. eğer insan bir hedef belirlemişse içten buna inanmalı,içselleştirmeli,belki abartı olacak ama rüyalarına gelmeli, yoksa herkesin bir hedefi ama ne kadar inandığımıza bağlı.
güçlü bir inancın başaramayacağı hiç bir şey yoktur. siz inandıktan sonra emin olun KPSS bu kadar kolaymıydı diye hayıflanırsınız. hedeflerinize inancınız güçlü olsun. göreceksiniz her şey adete size yardımcı olmak için seferber olur. güçlü bir inanç oldu mu,onla içimizde oluşan enerji hep bozitif olur ve belki inanmyacaksınız ama bu da bizim beynimizin olağanüstü çalışmasına ve bilgi depolamasnı sağlar. ama işte benim bir hedefim var, yarım yamalak birinancınız varsa boşuna emek sarf etmeyin...

9-KİTAP OKUMANIN ÖNEMİ:
kitap okumanın önemini eminim herkes en az benim kadar bililyordur ama ben bilimsel temelleri üzerinde duracam.
şimdi arkadaşlar şunu biliyoruz ki artık gerek MEB gerekse ÖSYM bilgiye dayalı sorular sormuyor. tamamen yoruma dayalı,insanın ufkuna bağlı sorular gelmekte. eskiden sadece bilgi düzeyinde sorular gelirken artık. bilgi kavrama analiz sentez ve değerlendirme boyutlarının hepsini içeren sorular geliyor.
neden kitap okumalıyız. bunun sırrı yine bizim beynimizin işleyiş biçimden gizlidir.
biz dünyaya geldiğimzde beynimzi tertemiz bir kağıt gibi. gün geçtikçe çervermizle etkileşimimiz sonucunda beynimizde ŞEMALAR( bilgi birimleri örneğin. anne baba ağaç vs) bu şemalar çoğaldıkça inanın düşünme kapaasitesi artar. çünkü tüm şemalar bir birleriyle bağlantılı.
bir şehrin telefon kombiyasyonun u düşüne bilirsinz. ne kadar telefon hattı olursa o kadar iletişim ağları artar.
onun gibi biz ne kadar kitap okursak o kadar beynimizde şemalar oluşur. ve bu şemeların bir birleriyle bağlantıları sayesinde bizim düşünme kapasitemiz artıyor. dolaysılla soruları daha kolay bir şekilde anlaya biliyruz ve çözebiliyoruz..
  • duygu_ist
  • Kaliteli Üye
  • fen bilgisi öğretmenliği
  • Gönderiler: 116
  • 
Şımarık ve sahte insanları hiç mi hiç sevmem!!!
Son Düzenleme: 3 yıl, 2 ay önce Düzenleyen Koral.

Cvp: Kpssyi kazanma yolları 3 yıl, 2 ay önce #3555

İmla yok düzen yok. Kim yazmış Duygu bunu
  • Koral
  • Özel Üye
  • Türkçe Öğretmeni
  • Gönderiler: 1787
Facebook.Com | Kpss Hazırlık Sayfamızı Beğenin Soru Cevap Furyasına Katılın

Cvp: Kpssyi kazanma yolları 3 yıl, 2 ay önce #3556

valla Kubilay benim suçum düzeltip eklemem lazımdı ama bende düzgündü
  • duygu_ist
  • Kaliteli Üye
  • fen bilgisi öğretmenliği
  • Gönderiler: 116
Şımarık ve sahte insanları hiç mi hiç sevmem!!!
  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.28 saniye

Tüm dokümanlar tanıtım amaçlıdır satışı yapılmadığı gibi hiçbir ticari menfaat gözetilmemektedir. 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Değişiklik (Resmi Gazete Kabul Tarihi : 3.3.2004) ile kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durulmasını istemek zorundadır. Durdurulmadığı takdirde savcılığa başvurabilir. Eğer ihlal edilen bir durum söz konusu ise bize ulaşınız.