Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla

• Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: Yeni Kpss Sistemi!

Yeni Kpss Sistemi! 3 yıl önce #5183

Yeni KPSS sistemi ve yeni KPSS soru Dağılımları ve İçerikleri (Nisan 2013) tıkla oku!

Son Güncel Haber: Nisan 2013

Demir, ortaklık içeren konu gruplarının ağırlığının da azaltıldığını ifade ederek, konu dağılımlarının güncel yüksek öğrenim mevzuatına uyarlandığını kaydetti.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne ilişkin daha önce örnek sorular hazırladıklarını anımsatan Demir, bu kapsamda da güncelleme yaptıklarını ve testi en kısa zamanda ÖSYM'nin internet sitesinde yayınlayacaklarını söyledi.

-Test konularının ağırlıkları-

ÖSYM'nin düzenlemesine göre, KPSS'de uygulanacak Genel Yetenek Testi sözel bölümünün ağırlığı yüzde 50 olacak. Bu bölümde sözel akıl yürütme (muhakeme)becerileri, dil bilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye yönelik sorular yöneltilecek. Sayısal bölümde ise sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorular yer alacak. Bu bölümün ağırlığı da yüzde 50 olacak.

Genel Kültür bölümünde de;
- Tarih bölümünün ağırlığı yüzde 45,
- Türkiye coğrafyasının ağırlığı yüzde 30,
- temel yurttaşlık bilgisinin ağırlığı yüzde 15,
- Türkiye ve dünyayla ilgili genel kültürel ve güncel sosyoekonomik konuların ağırlığı yüzde 10 olacak.

Tarihte,
- Anadolu Selçuklu Devleti ve öncesindeki Türk devletlerinden yüzde 5,
- Osmanlı Devleti'nden yüzde 15,
- Atatürk İlke ve İnkılapları'ndan yüzde 20,
- Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi'nden yüzde 5 ağırlığında sorular yönetilecek.

Türkiye coğrafyasında ise sorularda;
- Türkiye'nin fiziki özellikleri yüzde 12,
- Türkiye'nin beşeri özellikleri yüzde 5,
- Türkiye'nin ekonomik özellikleri yüzde 13 ağırlığında yer alacak.

Temel yurttaşlık bölümünde ise hukuk başlangıcı ve genel kamu hukuku, anayasa ile idare konularında yüzde 5'er ağırlığında soru yöneltilecek.

-Eğitim Bilimleri soruları-

Eğitim Bilimlerinde ise;
- öğrenme psikolojisi ile öğretim ilke ve yöntemlerinde yüzde 20'şer,
- gelişim psikolojisi, ölçme ve değerlendirme ile rehberlik ve özel eğitim alanlarında yüzde 15'er,
- program geliştirme, sınıf yönetimi ile öğretim teknolojileri ve materyal tasarımında ise yüzde 5'er ağırlığında soru bulunacak.

KPSS Yeni Soru Sayıları

KPSS - A Yeni Soru Dağılımları

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi Yeni Soru Dağılımları ve Örnek Sorular

Yeni puan türü listesini görmek için tıklayınız.

Kaynak: Yıldız Aktaş - Sarp Özer - (memurlar.net)

------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------
Eski Haber Metnimiz;

Öğretmenlik Alan Bilgisi Son Güncel Bilgi - 10.12.2012

Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen istihdamı, KPSS Eğitim Bilimleri Testinin neticelerine göre gerçekleştirilmekle birlikte Bakanlığımızın talebi üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ve Devlet Personel Başkanlığı (DPB) arasında, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” kapsamında bir protokol imzalanarak aşağıda listesi verilen alanlarda öğretmenlerin atanabilmesi için KPSS Eğitim Bilimleri Testinin sonuçlarına ek olarak öğretmenlerin alan bilgilerinin de ölçülmesi amacı ile Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sonuçlarının da dikkate alınarak atamaların gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu kapsamda, 2013 yılında Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, Fransızca, İngilizce) alanlarında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin (ÖABT) yapılmasına karar verilmiştir. ÖABT, 13 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilecektir. Sınav ve başvuru koşulları ile ilgili bilgiler KPSS Kılavuzunda adayların bilgisine sunulacak ve ayrı bir kılavuz yayınlanmayacaktır.

ÖABT’de adaylara kendi alanları ile ilgili 50 soru sorulacaktır. ÖABT’ye katılan adayların KPSSP10 puanı yanında oranları aşağıda verilen KPSSP121 puanı da hesaplanacaktır. Söz konusu alanlarda bu puan esas alınarak yerleştirme gerçekleştirilecektir.

Eski Haber Metnimiz;

KONUYLA İLGİLİ BİR BİLGİ:

Kaç yıldır beklenen öğretmenlere alan bilgisi sınavı sistemi adına bir açıklama sonunda geldi. Dinçer yaptığı açıklamada önümüzdeki yıl sistemin gelebileceği mesajını verdi. Bu sistemle birlikte genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri ve alan bilgisi olmak üzere 4 bölümlük bir kpss gelecek. Bu sistem ile ÖSYM'nin işi bir hayli zorlaşıyor. ÖSYM, 136 ayrı öğretmenlik branşında soru hazırlayacak. Soruların yüzde 30’u genel kültür, yüzde 30’u eğitim bilimleri, yüzde 40’ı branş bilgisinden oluşacak” dedi.

Sistemin ayrıntıları ise henüz belli değil. Konuyla ilgili olarak ise Ömer Dinçer'in şunları söylediği kaydedildi.

“Uygulamanın bu yıla yetişmesi teknik olarak zor. Ama önümüzdeki yıldan itibaren ÖSYM, 136 ayrı öğretmenlik branşında soru hazırlayacak. Soruların yüzde 30’u genel kültür, yüzde 30’u eğitim bilimleri, yüzde 40’ı branş bilgisinden oluşacak” dedi.

Arkadaşlar ben haberi paylaşıyorum ama ajanslarda göremedim. Bir kaç eğitim portalında gördüm. Uydurma ise sorumluluk kabul etmem

www.kpssforum.org/forum/37-kpss-haberler...ni-kpss-sistemi.html

Alanlaşma ile ilgili ilk adımlar atılıyor sanırım arkadaşlar. Bu işten en çok sayısal bölümler karlı çıkacak gibi. Ayrıca sanırım birileri artık üniversitelerdeki kontenjan olayının aşırı arttırıldığını da anladı. Bunu üzerine de önlemler sunulmuş. Sevindirici!

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) düzenlenen Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı’ndan atanmayı bekleyen öğretmen adayları için sürpriz bir öneri çıktı. Önerinin MEB’in onayı ile kesinlik kazanması halinde, KPSS’de genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri testlerini çözen öğretmen adayları, mezun oldukları branşlardan da kendileri için özel hazırlanan testleri çözmek zorunda kalacak.

ÜÇ AŞAMALI KPSS

ÖSYM, 136 ayrı öğretmenlik branşında soru hazırlayacak. Yeni Kpss sistemin hayata geçmesiyle öğretmenler üç aşamalı KPSS ile karşılaşacak. Öğretmen adaylarının çözeceği testlerde soruların yüzde 30’u genel kültür ve yetenek, yüzde 30’u eğitim bilimleri, yüzde 40’ı branş bilgisinden oluşacak. Çalıştayda, eğitim fakültesini kazanandan psikolojik sorunu bulunmadığına dair rapor istenmesi, mahrumiyet bölgelerinde çalışan öğretmene yüzde 30 ek ödeme ile ücretli öğretmenliğin kaldırılması gibi öneriler de alındı.

Diğer KPSS ÖNERİLERİ

Milliyet'in haberine göre, çalıştayda öne çıkan bazı öneriler şöyle:

- 2050’ye kadar öğretmen yetiştirme programlarının kontenjanları projeksiyonlara göre sınırlandırılmalı.

- 10 yılını dolduran öğretmenler sınavla eğitim akademisinde eğitime alınmalı.

- Öğretmenlik uygulaması, intörnlük sistemine benzeri yapıya kavuşturulmalıdır. Yeni başlayan öğretmenlere mentorluk/lalalık sistemi uygulanmalı.

- Eğitim fakültelerine uygun öğrenci seçimi yeterli değil. Eğitim fakültelerinin öğrenci kontenjanları azaltılmalı.

kpssasdasdasdlczzcz12121.jpg
  • Merve
  • Moderator
  • Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
  • Gönderiler: 682
  • 
Son Düzenleme: 1 yıl, 7 ay önce Düzenleyen Koral.

Cvp: Yeni Kpss Sistemi! 3 yıl önce #5186

Dilerim bir an önce gelir sözel çalışmak resmen işkence :/
  • duygu_ist
  • Kaliteli Üye
  • fen bilgisi öğretmenliği
  • Gönderiler: 116
Şımarık ve sahte insanları hiç mi hiç sevmem!!!

Cvp: Yeni Kpss Sistemi! 2 yıl, 10 ay önce #6978

Yukarıda eğitim fakültesi bölümleri kontenjanı azaltılmalıdır var. Bu uygulanabilirse herhalde bir nebze olsa atanamam sorununa çözüm bulunmuş olunur. Tabi öğretmen olmakta bayağı zorlaşir herhalde.
  • kpssy
  • Kaliteli Üye
  • Gönderiler: 80

Cvp: Yeni Kpss Sistemi! 2 yıl, 9 ay önce #8713

yeni kpss sistemini beğeniyorum. bizlere daha yararlı olacağına inanıyorum artık herkes bransına göre sınava tabi tutulabilecek.
  • kpss2012
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 20

Cvp: Yeni Kpss Sistemi! 2 yıl, 9 ay önce #8721

Çalıştayda, eğitim fakültesini kazanandan psikolojik sorunu bulunmadığına dair rapor istenmesi

Prosedür biraz genişlemiş olacak ama olmazsa olmaz kurallar arasına girecek bir öneri.
Ücretli öğretmenliklerin kaldırılması kesinlikle gerekiyor. Öğretmenlik çok saygın bir meslek, bu nedenle gerçekten bu ünvanı hak eden adayların çocuklarımızın başında bulunması gerekiyor.
  • koftehor
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 15

Cvp: Yeni Kpss Sistemi! 2 yıl, 5 ay önce #10491

yeni sistem hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilir mym ??
  • defne
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturulma süresi: 0.32 saniye

Tüm dokümanlar tanıtım amaçlıdır satışı yapılmadığı gibi hiçbir ticari menfaat gözetilmemektedir. 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Değişiklik (Resmi Gazete Kabul Tarihi : 3.3.2004) ile kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durulmasını istemek zorundadır. Durdurulmadığı takdirde savcılığa başvurabilir. Eğer ihlal edilen bir durum söz konusu ise bize ulaşınız.