Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla

Alan Sınavına Nasıl Çalışacağız?
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi

• Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Alan Sınavına Nasıl Çalışacağız?

Alan Sınavına Nasıl Çalışacağız? 1 yıl, 6 ay önce #11564

Yeni KPSS ye nasıl çalışılmalı hangi kaynaklar kullanılmalı?

Öğrenciler sınavın ayrıntılarını bekleyerek vakit kaybetmemeli kendisine derhal bir ders çalışma programı belirleyerek çalışmalarına bir an evvel başlamalıdır. Çalışmaya sınavla ilgili belli ve kesin olan noktalardan başlanmalı ve zaman içinde durum netleştik çalışma planı buna göre uyarlanmalıdır. Bu planlama yapılırken önerilerimiz aşağıda sıralanmıştır. İsteyenler iletişim bilgilerimizden ulaşarak daha ayrıntılı bilgi edinebilir. Önerilirimiz şunlardır:

1. Genel Kültür Genel Yetenek Bölümüne hazırlık:

GK-GY bölümlerin yeni sınav siteminde de aynen olacağı sadece sınava katılma ağırlığının değişeceği düşünülmektedir. Zaten KPSS mevzuatına göre devlet memurolacak herkes Genel kültür testine (Tarih –Coğrafya-Vatandaşlık) tabi olmak zorundadır. Dolayısıyla bu bölümle ilgi çalışmaya şimdiden başlanmalıdır. Mevcut kpss yayınları bu alanda kaynak olarak kullanılabilir.

2.Eğitim Bilimleri Bölümüne hazırlık:

Eğitim Bilimleri testi yeni sınav siteminde de yer alacaktır. Sadece sınava katılma ağırlığının değişeceği düşünülmektedir. Bu konuda da Mevcut kpss yayınları ve kaynakları kullanılarak çalışmaya başlanabilir. Ancak Özellikle Yöntem teknik dersi çalışılırken kendi branşınızla ilgili öğretim yöntem ve tekniklerine daha ayrıntılı bakmanız yararınıza olacaktır.

3. Öğretmen Alan sınavı (ÖAS) bölümüne hazırlık:

MEB ve ÖSYM önceki açıklılarından anlaşılacağı üzere bu bölümde 40 ila 60 arasında ancak bu soruların tamamı alan bilgisi soruları olmayacak bir kısmı o alının öğretimi ile ilgili sorular olacaktır. Örneğin bir tarih öğretmene bu bölümde hem tarihle ilgili alan soruları sorulacak hem de tarihin öğretimi ile ilgili sorular sorulacaktır. Bu nedenle öğrenciler bu konudaki çalışmasını iki ayrı planlama içinde yapmalıdır:

a) Alan bilgisi soruları için yararlanılabilecek kaynaklar :

Alan sınavı yapılacağı söylenen branşlara bakıldığında bunların çoğunlukla göre Üniversiteye giriş sınavında da yer alan ve İlk Öğretim ve genel Lise müfredatında yaygın olan derslerin branşları kapsamaktadır. Bunun anlamı şudur öğrenciler Üniversitede gördükleri, bilgilerden değil MEB ilköğretim ve Lise müfredatından sorumlu olacaklardır. Daha açık bir ifade ile öğrencilere Üniversitede öğrendiği konulardan değil lise veya ilköğretimde öğreteceği konulardan soru sorulması beklenmektedir. Bu nedenle soruları kim hazırlarsa hazırlasın MEB müfredatını temel almak zorundadır. Bu nedenle her öğrencinin kendi dersi ile ilgili olarak talim terbiye kurulu tarafından onaylanmış güncel öğretim programını mutlaka edinmesi ve gerekmektedir. Söz konusu güncel müfredat Talim Terbiye Kuruluttkb.meb.gov.tr/ adresinden edinilebilir. Ayrıca Eğitek ve ÖSYM’nin daha önce başka sınavlar için hazırladığı (Örneğin LYS vb.) ama ilköğretim ve Genel lise müfradatını içeren testlere göz atılmalıdır. Söz konusu testler www.osym.gov.tr ve egitek.meb.gov.tr/ adreslerinden ulaşma mümkündür.

b)Alanın öğretimi soruları için yararlanılabilecek kaynaklar:

Bu sorular için eğitim bilimleri derslerinden olan yöntem teknik dersi notları temel olarak kullanılabilir. Ancak her adayın kendi branşı ile ilgili öğretim yöntem ve tekniklerini çok daha iyi bilmesi gerekmektedir. Bunun için üniversitede Özel öğretim Yöntemleri Dersinde kulalanmış olduğunuz ders notlarını da mutlaka edinmenizi öneririz . Piyasada Yöntem teknik dersi ile ilgili bolca kaynak mevcuttur. Öte yandan Özel öğretim yöntem leri ile ilgili piyasadan kaynak bulmak pek mümkün değildir. Bu nedenle bu ders notlarını üniversitenizdeki hocalarınızdan temin etmeye çalışmanızı öneririz.
  • Koral
  • Yönetici
  • Türkçe Öğretmeni
  • Gönderiler: 1774
  • 
Facebook.Com | Kpss Hazırlık Sayfamızı Beğenin Soru Cevap Furyasına Katılın
Son Düzenleme: 1 yıl, 6 ay önce Düzenleyen Koral.

Cvp: Alan Sınavına Nasıl Çalışacağız? 1 yıl, 6 ay önce #11568

Önce eğitim çalışmak gerek. Bu sonraki iş.
  • leyla
  • Özel Üye
  • İngilizce Öğretmenliği
  • Gönderiler: 532
Ten Million ways to love somebody!
  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.22 saniye

Tüm dokümanlar tanıtım amaçlıdır satışı yapılmadığı gibi hiçbir ticari menfaat gözetilmemektedir. 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Değişiklik (Resmi Gazete Kabul Tarihi : 3.3.2004) ile kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durulmasını istemek zorundadır. Durdurulmadığı takdirde savcılığa başvurabilir. Eğer ihlal edilen bir durum söz konusu ise kubilayoral19athotmail.com adresinden bize ulaşınız.